کریمی یدک
کریمی یدک
کریمی یدک
آذربایجان شرقی - تبریز

قطعات کامیون‎‌های آکتروس

کامیون‌های آکتروس چندین ساله که وارد بازار ایران شده‌اند و دارای توانایی‌های زیادی هستند. تابحال ۵ نسل مختلف از کامیون های آکتروس تولید شده است. کامیون آکتروس دارای قطعات زیادی می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم همچنین شما می توانید برای خرید قطعات کامیون‌های آکتروس با فروشگاه لوازم یدکی کریمی تماس بگیرید و قطعه مورد نظر خود را خریداری کنید.


 • پمپ فرمان آکتروس

 • دسته راهنما آکتروس

 • پمپ باد آکتروس

 • سنسور آب آکتروس

 • سنسور دورخوان فلایویل آکتروس

 • سنسور فیفول هوا آکتروس

 • رادیاتور اینتر کولر آکتروس

 • پمپ کلاج داخل شاسی آکتروس

 • سنسور کیلومتر آکتروس

 • سنسور گیربکس آکتروس

 • سوپاپ 4 مداره آکتروس

 • پی ال دی آکتروس

 •  

بیوگرافی ماشین‌های آکتروس

آکتروس (به آلمانی : Actros) یک کامیون سنگین است که توسط شرکت آلمانی مرسدس بنز تولید می شود. این کامیون برای حمل کالاهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. دو نوع ماشین آکتروس با دو ظرفیت مختلف ۶ سیلندر و ۸ سیلندر تولید می شوند.

مرسدس بنز Actros یک کامیون سنگین و تجاری است که در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت خودروسازی مرسدس بنز در نمایشگاه بین المللی موتور آلمان (IAA) در شهر هانوفر به عنوان جایگزینی برای کامیونهای SK رونمایی شد.

از این ماشین معمولاً در حمل و نقل کالا در مسافت های طولانی، حمل بارهای سنگین و همچنین برای توزیع و حمل و نقل مصالح ساختمانی استفاده می شود. این کامیون دارای وزن 18 تن می باشد.

کامیون های آکتروس توسط یک موتور دیزلی 6 سیلندر درون خطی با یک توربو شارژر و یک کولر داخلی هدایت می شوند. شرکت دایملر نسخه دوم از Actros را در سال 2002 تولید کرد و نسخه سوم آن را نیز در سال 2007 تولید و عرضه نمود.

چهارمین نسل از ماشینهای Actros در ژوئیه 2011 به طور رسمی بعنوان “New Actros” تولید و نامگذاری شدند.

اولین نسل Actros در سال 1996 معرفی شد و تولید آن تا سال 2003 ادامه داشت. کامیون های آکتروس و قطعات کامیونهای اکتروس دارای ویژگی های ابتکاری  مانند سیستم ترمز بادی با کنترل الکترونیکی، ترمزهای دیسکی هوشمند در جلو و عقب و فناوری (Control Area Network (CAN برای شاسی و پیشرانه مدار الکتریکی پنوماتیک در مدل های جدید انتقال قدرت و موتورهای دیزلی جدید OM 500 V6 و V8 با کنترل موتور Telegent می باشند.

شما می توانید برای خرید قطعات کامیون‌های آکتروس با فروشگاه لوازم یدکی کریمی تماس بگیرید یا وارد وب سایت شوید و قطعه مورد نظر خود را خریداری کنید.

شاسی و پیشرانه ماشینهای آکتروس

Actros اولین کامیونی است که طراحان و مهندسان آیرودینامیک توانستند، مقاومت آن را در برابر جریان هوا 17 درصد کاهش دهند. شاسی Actros در دو، سه یا چهار محور با گزینه تعلیق هوا موجود است. برای فاصله بین دو محور کلی 3300 میلی متر و 6300 میلی متر را می توان انتخاب کرد. نسخه ساخت Actros بین فاصله 3300 تا 5100 میلی متر با گزینه تعلیق هوا یا جانبی در محور جلو و فنرهای سهمی در عقب موجود است. نسخه شاسی بلند کامیون Actros مجهز به پیکربندی محور 4×2 با ترمزهای درام است.

موتور و انتقال 

اولین موتورهای MPV Actros مجهز به یک موتور (OM501LA V6) یا (OM502 V8) همراه با یک گیربکس 16 سرعته دستی یا یک گیربکس پنوماتیک اتوماتیک 16 سرعته بودند.

مدیریت سوخت

یکی دیگر از ویژگی های جدید قطعات کامیونهای  Actros، سیستم تزریق سوخت نازل خط پمپ است که باعث بهبود پمپ های تحویل ده ها سال استفاده شده است. هر سیلندر پمپ تزریق مخصوص به خود را دارد که توسط میل بادامک خود حرکت می کند.

نسل دوم ماشینهای آکتروس (2003-2008) 

نسل دوم MP II 

نسل دوم Actros در سال 2003 با اجزای داخلی و خارجی پیشرفته مانند چراغ های جلو جدید بی زنون سازگار با آلاینده های یورو 3 به بازار عرضه شد. در نسل دوم محور عقب ماشین سبکتر از قبل و تجهیزات ویژه جدیدی به آن اضافه کردند و همچنین مرسدس بنز نسخه ویژه جدید Actros معروف به نسخه سیاه تولید کرد که فقط 250 عدد از آن تولید کرد.

برخی از ویژگیهای نسخه سیاه ماشین آکتروس دارای یک موتور 612 اسب بخاری (OM502LA V8) با اجزای داخلی و خارجی به روز شده و میتوان  قطعات کامیون های اکتروس مانند قطعات زیر نام برد:

داشتن دوربین عقب و بغل، فرمان و صندلی های چرمی مخصوص، صندلی‌هایی با نشان مرسدس بنز “Star”، چراغهای جلوی کرومی و آینه های جانبی کرومی.

نسل سوم (2008-2012)

نسل سوم Actros MP III 

نسل سوم Actros در سال 2008 در نمایشگاه بین المللی اتومبیل آلمان (IAA) بعنوان وسیله نقلیه تجاری معرفی شد و آخرین نسخه جدید کامیون Actros قبلی بود.

تغییرات در Actros MP III آینه بغل است که از مدل های نسخه ویژه نسخه قبلی اقتباس شده و دارای قوس های بسته و چراغ های جلوی B-Xenon  بود که کمی اصلاح شده بودند. تولید نسل سوم Actros در سال 2011 به پایان رسید و کامیون جدید Actros جایگزین آن شد، اما تولید آن در آسیا و سایر کشورها ادامه دارد.

مرسدس بنز آکتروس به دو نوع موتور (OM 501 LA-541) و (OM 502 LA-542) مجهز است. OM 501 یک موتور 12 لیتری V6 است و قدرت خروجی آن از 310 تا 480 اسب بخار است.

 سیستم مدیریت موتور به کار رفته در این موتور (PUMP LIGHTING DSUS – مخفف PLD) است که شامل پمپ های تک هدایت در هر سیلندر است که سوخت تحت فشار (تا 1600 بار) را به شیرهای تزریق می رساند. 

واحد کنترل MRI از طریق چندین سنسور کلیه شرایط کارکرد موتور را کنترل کرده و فشار تزریق را متناسب با هر شرایط عملیاتی تغییر می دهد. OM502 یک موتور هشت سیلندر است و قدرت آن از 350 اسب بخار تا 652 اسب بخار است.

نسخه چهارم ماشینهای آکتروس دارای موتور های یورو پنج و یورو شش است. در موتور یورو 6 از شش موتور خطی (OM471) با مصرف سوخت 12.8 لیتر در هر کیلومتر و قدرت 422 اسب بخار تا 530 اسب بخار و سری (OM473) با مصرف 15.6 لیتر در هر کیلومتر و  دامنه قدرت موتور 517 اسب بخار تا 626 اسب بخار میباشد. 

موتور

Actros دارای دو نوع موتور است، اولی OM 501 LA-541 با ظرفیت 12000 سی سی 6 سیلندر V شکل و موتور دوم OM 501 LA-541 با توربو شارژر با قدرت تولید 310تا 420 اسب بخار.

انتقال 

نسل دوم ماشینهای آکتروس دارای جعبه دنده سریالی الکترونیکی همراه است که مرسدس بنز آن را “گیربکس Telegent” نامیده است. از این گیربکس ها در برخی از ماشینهای سنگین قبلی مرسدس بنز استفاده میشده است . 

استفاده از تعویض دنده برای کنترل سیستم پنوماتیک که باعث تغییر دنده می شود. جعبه دنده Telegent برای برآورد اینکه کامیون در کدام دنده قرار دارد، از یک رایانه همراه با یک سیستم حسگر بار روی کوپل چرخ پنجم استفاده می کند.

 به عنوان مثال، اگر می خواهید سرعت خود را افزایش دهید، رایانه بار گیربکس و موقعیت فعلی موتور را تخمین می زند و دنده مناسب را برای کاهش موتور به شما می دهد. از طرف دیگر، اگر می خواهید سرعت خود را کم کنید، رایانه فرض می کند که می خواهید سبقت بگیرید و یک دنده مناسب برای شتاب دادن به شما می دهد.

همچنین یک نسخه جعبه دنده اتوماتیک در ماشین های آکتروس وجود دارد که مانند سیستم تیپ ترونیک موجود در اتومبیل های مرسدس بنز کار می کند. نسخه چهارم که در سال 2011 به بازار عرضه شد، منحصراً جعبه دنده 12 سرعته Power Shift را ارائه می داد.

سیستم الکترونیکی ماشینهای آکتروس

 لوازم الکترونیکی بکار رفته در ماشینهای آکتروس بستگی به نسل ماشینهای Actros ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، سیستم ترمز WABCO معروف به EPB یا BS شامل عملکردهای ABS و ASR است. این سیستم بسیار قابل اعتماد و موثر است.

در هنگام ترمز فاصله توقف Actros به طور قابل توجهی در مقایسه با مدل قبلی خود، SK کاهش میدهد. در مدلهای Actors II سیستم ترمز به EPB 2 ارتقا یافته است.

قطعات الکترونیکی از طریق شبکه کنترل منطقه (CAN) در یک سیستم معروف به IES ( سیستم الکترونیکی یکپارچه ) با خوشه ابزار مانند Central Gate (CGW) یا Interphase در یک Actros واحد به هم متصل می شوند . 

در نسل آکتروس II یا III  وسایل الکترونیکی نیز در سیستمی موسوم به CONTACT مفهوم سیستم های الکترونیکی به شبکه CAN متصل می شوند.

طیف گسترده ای از سایر ویژگی های الکترونیکی به عنوان افزونه در این ماشینها ارائه شده است. این شامل Lane Assist (در صورت نزدیک بودن به تصادف و خارج شدن از ماشین از خط خود به راننده هشدار می دهد). Cruise Control هوشمند (که در صورت توقف ناگهانی خودرو جلو ترمز را اعمال می کند)، رادار مشخصات جانبی برای هشدار دادن به راننده وسیله نقلیه در یک نقطه کور  و موارد دیگر که بیشتر آنها ایمنی گرا هستند. همه آنها با عنوان “Telegent” به بازار عرضه می شوند.

نسل جدید ماشینهای آکتروس

 سازنده مرسدس بنز، دایملر AG ، Actros جدید را در ژوئیه سال 2011 به بازار عرضه کرد و دارای تجهیزات زیادی بود تا حداقل بتواند صدها کیلومتر در هر سفر را طی کند. 

از سیستم تعلیق کامل هوا گرفته تا کابین، حتی در سخت ترین جاده آفرود راننده نیز احساس راحتی کند.

این مدل همچنین دارای دو تخت خواب است که یکی از آنها هنگام رانندگی قابل استفاده نیست (جایی که صندلی راننده باید تا شود) و در بعضی از مدل ها فقط یک تخت وجود دارد. 

علاوه بر وجود فضای ذخیره سازی بزرگ در پشت صندلی ها، که از داخل و خارج قابل دسترسی است. در کنار تخت در قسمت انتهایی کابین، کلید هایی قرار گرفته است که می توان با آنها قفل یا باز بودن درب ها، بالا و پایین بردن شیشه‌ها و شدت نور چراغ‌های داخل کابین را تنظیم کرد.

 این کامیون دارای بسیاری از ویژگی های ایمنی مانند ترمز ABS و سیستم دید در شب و همچنین سیستم هشدار است.

شما میتوانید برای خرید قطعات کامیون‌های آکتروس با فروشگاه لوازم یدکی کریمی تماس بگیرید یا وارد وب سایت شوید و قطعه مورد نظر خود را خریداری کنید